• 1400/09/29 - 11:44
 • تعداد بازدید خبر : 202
 • زمان مطالعه: 2 دقیقه
مطلب آموزشی

آنچه باید درباره داروی اسپیرونولاکتون بدانید

اسپیرونولاکتون با نام تجاری آلداکتون یک داروی ادرار آور ارزان قیمت می باشد که برای کنترل و درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود

داروی اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون با نام تجاری آلداکتون یک داروی ادرار آور ارزان قیمت می باشد که برای کنترل و درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود که ایمن، قابل اطمینان و قابل تحمل است. نتایج مطالعه ای نشان داد که در میان بیماران مبتلا به نارسایی قلب که برای نارسایی قلبی با برونده متوسط در بیمارستان بستری شده اند، استفاده از اسپیرونولاکتون هنگام ترخیص با نتایج طولانی مدت بهتری همراه است.

 

کاربرد:

 • این دارو برای کاهش تورم ناشی از بیماری های کبدی و سندرم نفروتیک (یک مشکل کلیوی) استفاده می شود. این ماده همچنین برای درمان فشار خون بالا ، نارسایی قلبی و هایپرآلدوسترونیسم (ترشح بیش از حد هورمون آلدوسترون) استفاده می شود.

 

نکات مهم:

 • این دارو می تواند باعث افزایش پتاسیم در خون شود. هنگام مصرف این دارو، باید مراقب مصرف پتاسیم باشید. ترجیحا نباید مکمل های پتاسیم مصرف کنید. وجود بیش از حد پتاسیم در بدن می تواند منجر به مشکلات شدیدی شود و این حالت حتی می تواند کشنده باشد.
 • این دارو ممکن است باعث بزرگ شدن سینه ها شود که این اتفاق می تواند در زنان و مردان رخ دهد. در صورت بروز این حالت، پزشک ممکن است درمان شما را با این دارو متوقف کند. این علائم معمولاً با قطع مصرف این دارو از بین می رود.
 • این دارو ممکن است منجر به کاهش فشار خون و بدتر شدن عملکرد کلیه شود. هنگام استفاده از این دارو، باید فشار خون و عملکرد کلیه شما کنترل شود.

 

عوارض جانبی:

قرص خوراکی اسپیرونولاکتون ممکن است باعث خواب آلودگی شود. در صورت بروز این حالت نباید رانندگی کنید، از ماشین آلات استفاده کنید یا کارهای مشابهی را که نیاز به هوشیاری دارند انجام دهید.

عوارض جانبی شایعتری که می تواند با اسپیرونولاکتون رخ دهد شامل موارد زیر است:

 • اسهال، تهوع و استفراغ، افزایش پتاسیم خون، گرفتگی عضلات پا، سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، خارش، چرخه قاعدگی نامنظم یا خونریزی بعد از یائسگی.
 • اگر این اثرات خفیف باشد، ممکن است طی چند روز تا دو هفته از بین بروند. اگر شدت آنها بیشتر شد یا از بین نرفت، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • در موارد نادر اسپیرونولاکتون می تواند باعث ایجاد مشکل در تنفس، تورم گلو یا زبان، گیجی، قضاوت ضعیف، حرکات و لرزش غیر طبیعی بدن و مشکل در تمرکز گردد.

 

- مصرف برخی از داروها با اسپیرونولاکتون می تواند میزان پتاسیم در بدن را به مقدار زیادی افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

      لوزارتان، والزارتان، کاپتوپریل، انالاپریل، هپارین، مکمل های پتاسیم.

-مصرف برخی از داروهای ضد درد خاص با اسپیرونولاکتون می تواند منجر به آسیب کلیه و افزایش فشار خون شود. نمونه هایی از این داروهای ضد درد عبارتند از:

      ایبوپروفن، دیکلوفناک، ایندومتاسین، کترولاک، ناپروکسن، پیروکسیکام

 

 

 

 

 

References:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmed.2020.00453/full?fbclid=IwAR0D-7bJGQpuuzTh22zRJk_Lrx_WV5UCX0L3lTT536UqkcVzjfGqc8x83Q8

https://www.nature.com/articles/s41391-020-0220-8

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ehf2.12571

https://www.healthline.com/health/spironolactone-oral-tablet#interactions

  • گروه خبری : آموزش بیمار,آموزش متخصصین
 • کد خبر : 80893
کلمات کلیدی
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 29 آذر 1400