• 1400/09/07 - 09:36
 • تعداد بازدید خبر : 148
 • زمان مطالعه: 3 دقیقه
مطلب آموزشی

آنچه باید درباره آملودیپین بدانید

آملودیپین یک مسدود کننده خوراکی کانال کلسیم است. در مقایسه با سایر داروهای این دسته با 30 تا 50 ساعت اثر، طولانی ترین نیمه عمر را دارد.

آملودیپین یک مسدود کننده خوراکی کانال کلسیم است. در مقایسه با سایر داروهای این دسته با 30 تا 50 ساعت اثر، طولانی ترین نیمه عمر را دارد. مزیت چنین نیمه عمر طولانی ، داشتن دوز یک بار در روز است. این دارو برای درمان فشارخون بالا، بیماری عروق کرونر قلب، آسیب کلیه ناشی از دیابت، بزرگی بطن چپ قلب کاربرد دارد.

آملودیپین یک داروی ضد فشار خون قوی، قابل تحمل و ایمن است که به طور گسترده یا به تنهایی یا به عنوان یک جز کلیدی اصلی در درمانترکیبی فشار خون بالا استفاده می شود. این دارو می تواند به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر مانند آترواستاتین، والزارتان تجویز شود. نتایج مطالعه ای نشان داد که مصرف آمیلودیپین برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا ، در شب و عصر نسبت به صبح مفیدتر خواهد بود.

عوارض جانبی:

از عوارض جانبی قابل توجه آملودیپین می توان به ورم اندام های محیطی مانند دست و پا، نارسایی قلبی، ادم ریوی، گرگرفتگی، سرگیجه، سردرد ،خواب آلودگی، بثورات پوستی، حالت تهوع و درد شکم اشاره کرد.

گزارش شده است که مصرف همزمان آملودیپین و کلاریترومایسین یا اریترومایسین خطر افت فشار خون و آسیب حاد کلیه را افزایش داده است.

علاوه بر این، هنگامی که آملودیپین همراه با دوزهای بالای استاتین مانند آترواستاتین استفاده می شود، خطر میوپاتی و رابدومیولیز افزایش مییابد.

موارد منع مصرف:

آملودیپین در بیماران با حساسیت شناخته شده به آملودیپین منع مصرف دارد. استفاده از آن در بیماران با شوک کاردیوژنیک، تنگی شدید آئورت، آنژین ناپایدار، افت فشار خون شدید، نارسایی قلبی و اختلال کبدی باید با احتیاط صورت بگیرد. در بیماران مبتلا به افت فشار خون شدید، آملودیپین می تواند منجر به افت مجدد فشار خون، افت فشار خون در اندام های حیاتی و سنکوپ شود. بیمارانی که نارسایی قلبی دارند ممکن است با آملودیپین دچار ادم ریوی و تنگی نفس شوند.

تداخلات دارویی:

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید )از جمله داروهای بدون نسخه و گیاهی( داشته باشید و آن را به پزشک خود نشان دهید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید .برخی از داروها دارای موادی هستند که می توانند فشار خون شما را افزایش دهند. به داروساز خود بگویید که از چه دارویی استفاده می کنید و نحوه استفاده از آن را بپرسید )به ویژه داروهای سرفه و سرماخوردگی ، مکمل های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن(.

احتیاطات دارویی:

 • قبل از مصرف آملودیپین، اگر به آن آلرژی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، به خصوص: یک مشکل ساختاری خاص قلب
 • )تنگی آئورت(، فشار خون بسیار پایین، بیماری کبد .
 • تا زمانی که هوشیاری کامل نداشتید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید.
 • نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا )شاهدانه( با پزشک خود صحبت کنید .
 • قبل از عمل جراحی، در مورد تمام داروهایی که استفاده می کنید )از جمله داروهای تجویز شده ، داروهای بدون نسخه و گیاهی( به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • افراد مسن ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات این دارو، به ویژه سرگیجه داشته باشند .
 • در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز شدید استفاده شود.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

References:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519508/#article-17466.s2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30341872 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31345001

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-5891/amlodipine-oral/details

 • گروه خبری : آموزش بیمار,آموزش متخصصین
 • کد خبر : 79895
کلمات کلیدی
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 29 آذر 1400